Мені Мюріел Дові - автор книги «Дівчина в Карпатах»

Мені Мюріел Дові

Народилася М. М. Дові (Ménie Muriel Dowie) 15 липня 1867 р. в м. Ліверпулі в родині Джеймса Дові. Її дід (батько матері) Роберт Чемберс був відомим Шотландським автором та видавцем.

В свої молоді роки письменниця багато подорожувала. ЇЇ найбільш захоплююча десятитижнева подорож відбулася літом 1890 року, через Карпати на підводі та верхи на коні по маршруту Коломия - Делятин - Микуличин - Космач - Жаб'є -Дземброня - Чорногора - Жаб'є - Косів.

обкладинка книжки «Дівчина в Карпатах»В 1891 році вийшла її книжка "A Girl in the Carpathians", яка мала великий успіх, адже перевидавалася в Англії п'ять разів та у США чотири рази.

     Видно, що Микуличин їй дуже сподобався, тут письменниця провела чотири тижні з десятьох. (Цікаво дізнатися, де саме відпочивала письменниця?). На сторінці 44 книги авторка пише - «Згадуючи цей період, та занурюючись у майже підсвідомість можна побачити мотиви мого перебування в Микуличині. Я із задоволенням згадую один з тих десяти місяців. Здається, однак, можливим, що я могла захотіти відпочити після гоніння Європою; або вивчити мову, або поспостерігати за звичками людей, чи ще щось. Будь-яка з цих причин допоможе пояснити моє чотиритижневе проживання в цьому ніби звичайному селі зі всіх інших, які я могла б знайти».

    Дуже сподобався письменниці одяг жінок. На сторінках 76-77 вона пише: «Одяг, який носили в Микуличині був найгарнішим з тих, що я бачила. Особливо я була захоплена їхнім взуттям, що називалося постоли. Це взуття, як мені пояснили, носилося трохи інакше, ніж в Норвегії та в деяких інших народів на західному узбережжі Ірландії. Це мене не здивувало. Мене дуже здивувало те, що їх не носили в інших країнах, тому що постоли були давнім винаходом серед взуття, вони дівчина з Микуличина (малюнок 1980року)мали строгий фасон, були простими та водночас з претензією на мистецтво. Ці постоли, та кожушок з баранячої шкіри, який тут називають кептар, є також звичним предметом одягу людей з різних країн, розумніших за наших, стали об'єктами моїх сильних бажань, і я зізналася, коли ми пили каву, що я хотіла б мати і те і інше. Художник, який знав у селі всіх, взявся познайомити мене з майстром, що робить постоли та митцем по кептарах. На другий день по обіді ми вирушили на пошуки.»

     Була Мені Мюріел в неділю і в церкві, і в корчмі. Це описано на сторінках 98-101. «Неділя була тим днем коли можна було побачитися з людьми в селі. Вони виходили з домівок, щоб відвідати церкву вранці та корчму по обіді. Слід зауважити, що деякі їхні звичаї надзвичайно схожі до наших звичаїв у Англії і за такі церемонії всім їм "браво".
     Я добре простежила за цими зборами в обидвох місцях. Я увібрала трохи духовної свіжості в гарній церкві вранці, та склянку світлого пива в головній корчмі по обіді.
     Мені дуже сподобалося, що ці люди побожні. Ошатність інтер'єру тієї церкви була прямою протилежністю до того, що я звикла бачити. В церкві, як і в інших місцях, червоне та біле в одязі людей, здавалося, співало в гармонії, і всі дрібниці були новішими та яскравішими, ніж у будні дні на сінокосі. Більшість людей замість постолів вбирали високі чоботи, важкі, грубі, зім'яті навколо щиколотки; яскраві, але виглядали несподівано під вузькими льняними сукнями. Зимою жінки носили вовняні бриджі, та вовняний верхній одяг, так що було видно, що вони знайшли ідеал заради якого найбільш розсудливі з нас готові боротися — немає нижньої спідниці, лише поділ. Чоловіки були у вовняних штанах, багатого на вигляд темно-малинового кольору, та вишитими жовтою та зеленою вовною над облямівкою, але це стосувалося найбільш ошатної молоді.
     Було багато церковного співу під час відправи, хтось бив поклони та цілував підлогу; але я скромно постояла недалеко від входу, не знаючи як правильно себе поводити, та тихенько спостерігала за дійством.
     Пізніше, ми всі разом перемістилися в приємну, відверту та товариську атмосферу корчми. Церква, як мені здалося, безперечно, викликала спрагу. Всі, хто мене знав підходили та тиснули або цілували мою руку, добавляючи гарні вітання винятково ввічливо. Потім зі мною стався курйозний випадок вияву сили волі. Навіть без допомоги рукостискань та особистого контактів, підкорившись сильному, мовчазному бажанню натовпу, який ставав щораз щільнішим, я замовила всім пива (один пенні за склянку), і серед нас відразу запанувала напів-душевна товариськість.. По правді кажучи, всім більше підходив шнапс, і я знала це; але знаючи, що попереду є цілий довгий святковий полудень, я хотіла продовжити процес сп'яніння наскільки дозволить почуття гостинності.

одяг дівчат Микуличина (малюнок 1980року)

     Я побачила більше молодих дівчат протягом пів-години ніж за попередні два тижні. Вони сміялися та розмовляли, стоячи в кімнаті у світлому чистому вбранні, їхнє волосся було переплетене вовняними стрічками та військовими ґудзиками. Неодружені були без хусток, дружені мали хустки. На шиях дівчат яскраво блищали намиста з перлин, бурштину, коралів та зеленого скла, з рідкісними амулетами або монетами. Молоді чоловіки та юнаки носили в чорних фетрових шапках когутяче пір'я, фарбовані шерстяні бомбони, та великі подвійні китички; квадратні, яскраві - охайні кишені на поясах через груди, та кожушок або вовняний коричневий кептар, вишитий помаранчевими нитками та китичками на кутах, защіплений на один гудзик навколо шиї, з широкими прямими рукавами, що висіли позаду.
     Газдиня,  в якої я проживала, спитала мене пізніше, як я розважилася? Я сказала: "Чудово"; та повторила певні фрази, що запам'ятала та які повторювалися дуже часто в корчмі. Велике обличчя "Проше пані" трохи почервоніло і вона спитала: "Чи ти впевнена, що не зрозуміла жодного слова. "Цілком впевнена," - відповіла я, сміючись. Тоді вона дуже зворушливо подякувала святій Марії, і я залишилася сама зі своїми роздумами.»

     

тема статті: